+ Reply to Thread
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 26 to 50 of 211
  1. #26
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    First Leg Fixtures: July 17-18, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Time for the second qualifying round of UEFA Champions League qualifying.

    FC Basel wants to be in the group stages again after eliminating the likes of Manchester United from the UCL group stages with a win and a draw.

    17 July 2012
    Ulisses 17:00 Sheriff
    Referee: Tamás Bognar (HUN) – Stadium: Yerevan Republican Stadium after Vazgen Sargsyan, Yerevan (ARM)

    Flora 17:45 Basel
    Referee: Mauro Bergonzi (ITA) – Stadium: Lilleküla Stadium, Tallinn (EST)

    HJK 18:00 KR
    Referee: Harald Lechner (AUT) – Stadium: Finnair Stadium, Helsinki (FIN)

    Neftçi 18:00 Zestafoni
    Referee: Marius Avram (ROU) – Stadium: Dalga Stadium, Baku (AZE)

    Dudelange 18:30 Salzburg
    Referee: Anar Salmanov (AZE) – Stadium: Jos Nosbaum, Dudelange (LUX)

    Liberec 19:00 Shakhter
    Referee: Aleksei Eskov (RUS) – Stadium: U Nisy, Liberec (CZE)

    Žilina 19:30 H. Kiryat Shmona
    Referee: César Muńiz Fernández (ESP) – Stadium: Štadión pod Dubňom, Zilina (SVK)

    TNS 20:15 Helsingborg
    Referee: Sébastien Delferiere (BEL) – Stadium: Park Hall, Shropshire (WAL)

    Skënderbeu 20:30 Debrecen
    Referee: Nikolai Yordanov (BUL) – Stadium: Skënderbeu, Korca (ALB)

    Valletta 20:45 Partizan
    Referee: Liran Liany (ISR) – Stadium: Hibernians Ground, Corradino (MLT)

    Shamrock Rovers 21:00 Ekranas
    Referee: Mattias Gestranius (FIN) – Stadium: Tallaght Stadium, Dublin (IRL)

    18 July 2012
    BATE 18:00 Vardar
    Referee: Olivier Thual (FRA) – Stadium: Gorodskoi Stadion, Borisov (BLR)

    AEL 19:00 Linfield
    Referee: Ken Henry Johnsen (NOR) – Stadium: Tsirion Stadium, Limassol (CYP)

    Ludogorets 20:00 Dinamo Zagreb
    Referee: Radek Příhoda (CZE) – Stadium: Ludogorets Arena

    Maribor 20:00 Željezničar
    Referee: Thorsten Kinhöfer (GER) – Stadium: Stadion Ljudski vrt, Maribor (SVN)

    Budućnost Podgorica 20:45 Śląsk
    Referee: Clément Turpin (FRA) – Stadium: Stadion Podgorica, Podgorica (MNE)

    Molde 20:45 Ventspils
    Referee: Ivan Kružliak (SVK) – Stadium: Molde Stadion, Molde (NOR)
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  2. #27
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    First Leg Fixtures: July 19, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    The second qualifying round of UEFA Europa League action sees clubs like Twente Enschede, APOEL Nicosia and Victoria Plzen are in action.

    19 July 2012
    Xäzär Länkäran 17:00 Lech
    Referee: Robert Schörgenhofer (AUT) – Stadium: Şähär stadionu, Lankaran (AZE)

    Naftan 17:00 Crvena zvezda
    Referee: Tony Asumaa (FIN) – Stadium: Vitebsk Central sport complex, Vitebsk (BLR)

    Milsami 17:00 Aktobe
    Referee: Lorenc Jemini (ALB) – Stadium: District Sport Complex, Orhei (MDA)

    Liepājas Metalurgs 17:00 Legia
    Referee: Antti Munukka (FIN) – Stadium: Daugava, Liepaja (LVA)

    Anzhi 17:00 Honvéd
    Referee: Alon Yefet (ISR) – Stadium: Saturn, Ramenskoye (RUS)

    Lokomotiv Plovdiv 17:30 Vitesse
    Referee: Antonio Mateu Lahoz (ESP) – Stadium: Lovech Stadion, Lovech (BUL)

    Renova 17:30 Gomel
    Referee: Hubert Siejewicz (POL) – Stadium: Bashkimi Stadium, Kumanovo (MKD)

    Levadia 17:45 Anorthosis
    Referee: Marco Fritz (GER) – Stadium: Kadriorg, Tallinn (EST)

    Metalurgi Rustavi 18:00 Plzeň
    Referee: Emir Alecković (BIH) – Stadium: Mikheil Meskhi, Tbilisi (GEO)

    İnter Bakı 18:00 Asteras
    Referee: Mihaly Fabian (HUN) – Stadium: Dalga Stadium, Baku (AZE)

    JJK 18:00 Zeta
    Referee: Neil Doyle (IRL) – Stadium: Harjun Stadion, Jyvaskyla (FIN)

    Olimpija Ljubljana 18:00 Tromsř
    Referee: Fernando Teixeira Vitienes (ESP) – Stadium: ŠRC Stožice, Ljubljana (SVN)

    Differdange 18:30 Gent
    Referee: Mark Steven Whitby (WAL) – Stadium: La Frontičre, Esch-sur-Alzette (LUX)

    Shakhtyor 18:30 Ried
    Referee: Ovidiu Alin Hategan (ROU) – Stadium: Stroitel, Soligorsk (BLR)

    Bnei Yehuda 19:00 Shirak
    Referee: Richard Liesveld (NED) – Stadium: Ramat-Gan Stadium, Ramat Gan (ISR)

    Rosenborg 19:00 Ordabasy
    Referee: Ruddy Buquet (FRA) – Stadium: Lerkendal Stadion, Trondheim (NOR)

    Spartak Trnava 19:00 Sligo
    Referee: Tommy Skjerven (NOR) – Stadium: Antona Malatinského, Trnava (SVK)

    Levski 19:00 Sarajevo
    Referee: Bruno Paixăo (POR) – Stadium: Georgi Asparuhov Stadion, Sofia (BUL)

    APOEL 19:00 Senica
    Referee: Pawel Gil (POL) – Stadium: GSP Stadium, Nicosia (CYP)

    Ruch 19:00 Metalurg Skopje
    Referee: Hüseyin Göçek (TUR) – Stadium: Ruch, Chorzow (POL)

    AGF 19:00 Dila
    Referee: Boško Jovanetić (SRB) – Stadium: Aarhus Stadion, Aarhus (DEN)

    Mladá Boleslav 19:00 Thór
    Referee: Marco Borg (MLT) – Stadium: Mestský, Mlada Boleslav (CZE)

    AIK 19:00 FH
    Referee: Wim Smet (BEL) – Stadium: Rĺsundastadion, Solna (SWE)

    Eskişehirspor 19:00 St Johnstone
    Referee: Ante Vučemilović-Šimunović Jr. (CRO) – Stadium: Atatürk, Eskisehir (TUR)

    Tirana 19:00 Aalesund
    Referee: Aleksei Kulbakov (BLR) – Stadium: Stadiumi Kombëtar Qemal Stafa, Tirana (ALB)

    Metalurh Donetsk 19:00 Čelik Nikšić
    Referee: Jakob Kehlet (DEN) – Stadium: Metallurh, Donetsk (UKR)

    Slaven Koprivnica 19:00 Portadown
    Referee: Paolo Silvio Mazzoleni (ITA) – Stadium: Gradski stadion Koprivnica, Koprivnica (CRO)

    Dacia 19:15 Elfsborg
    Referee: Carlos Xistra (POR) – Stadium: Zimbru, Chisinau (MDA)

    Žalgiris 19:30 Admira
    Referee: Mark Courtney (NIR) – Stadium: Vetra, Vilnius (LTU)

    Young Boys 19:30 Zimbru
    Referee: Miroslav Zelinka (CZE) – Stadium: Stade de Suisse, Berne (SUI)

    Rapid Bucureşti 19:30 MYPA
    Referee: Stavros Tritsonis (GRE) – Stadium: Giulesti - Valentin Stanescu, Bucharest (ROU)

    Servette 19:45 Gandzasar
    Referee: Damir Batinić (CRO) – Stadium: Stade de Genčve, Geneva (SUI)

    Twente 19:45 Inter Turku
    Referee: Cyril Zimmermann (SUI) – Stadium: FC Twente Stadion, Enschede (NED)

    M. Netanya 20:00 KuPS
    Referee: Sergei Karasev (RUS) – Stadium: HaMoshava, Petah Tikva (ISR)

    Osijek 20:00 Kalmar
    Referee: Kristinn Jakobsson (ISL) – Stadium: Gradski vrt, Osijek (CRO)

    Mura 20:00 CSKA Sofia
    Referee: Lee Probert (ENG) – Stadium: Športni park, Lendava (SVN)

    Slovan Bratislava 20:15 Videoton
    Referee: Aleksei Nikolaev (RUS) – Stadium: Štadión Pasienky, Bratislava (SVK)

    Vojvodina 20:30 Sūduva
    Referee: Bobby Madden (SCO) – Stadium: Karadjordje, Novi Sad (SRB)

    Hajduk Split 20:30 Skonto
    Referee: Anastassios Kakos (GRE) – Stadium: Stadion Poljud, Split (CRO)

    Široki Brijeg 21:00 St Patrick's
    Referee: István Kovács (ROU) – Stadium: Pecara, Siroki Brijeg (BIH)
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  3. #28
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    First Leg FT Scores: July 17, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Uliss Yerevan 0-1 Sheriff Tiraspol

    FC Flora Tallin 0-2 FC Basel

    HJK Helsinki 7-0 KR Reykjavik

    Neftchi 3-0 FC Zestafoni

    F91 Dudelange 1-0 SV Salzburg

    Liberec 1-0 Shakhter Karaganda

    MSK Zilina 1-0 Hapoel Kiryat Shmona

    T.N.S. 0-0 Helsingborg

    Skenderbeu 1-0 Debrecen

    Valletta 1-4 Partizan Belgrade

    Shamrock 0-0 FK Ekranas
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  4. #29
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    First Leg FT Scores: July 18, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    BATE Borisov 3-2 Vardar

    AEL 3-0 Linfield

    Ludogorets Razgrad 1-1 Dinamo Zagreb

    NK Maribor 4-1 Zeljeznicar Sarajevo

    Buducnost Podgorica 0-2 Slask Wroclaw

    Molde 3-0 FK Ventspils
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  5. #30
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    First Leg FT Scores: July 19, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Anzhi Makhachkala 1-0 Kispest Honved

    FC Milsami 4-2 Aktobe Lento

    FK Metalurgs 2-2 Legia Warsaw

    Khazar Lenkoran 1-1 Lech Poznan

    Naftan Novopolotsk 3-4 Crvena Zvezda

    Lokomotiv Plovdiv 4-4 Vitesse Arnhem

    Renova 0-2 Gomel

    FC Levadia Tallinn 1-3 Anorthosis Famagusta

    Inter 1-1 Asteras Tripoli

    JJK 3-2 Zeta

    Metalurgi Rustavi 1-3 Viktoria Plzen

    Olimpija Ljubljana 0-0 Tromso

    FC 03 Differdange 0-1 KAA Gent

    Shakhter Soligorsk 1-1 SV Josko Ried

    AGF Aarhus 1-2 Dila Gori

    AIK 1-1 FH Hafnarfjordur

    Apoel Nicosia 2-0 FK Senica

    Bnei Yehuda 2-0 Shirak

    Eskisehirspor K 2-0 St Johnstone

    FC Spartak Trnava 3-1 Sligo

    Levski Sofia 1-0 FK Sarajevo

    Metalurg Donetsk 7-0 Celik

    Mlada Boleslav 3-0 Thor

    Rosenborg 2-2 Ordabasy Shymkent

    Ruch Chorzow 3-1 Metalurg

    SK Tirana 1-1 Aalesund

    Slaven Belupo Koprivnica 6-0 Portadown

    FC Dacia 1-0 Elfsborg

    Rapid Bucuresti 3-1 MyPa

    VMFD Zalgiris 1-1 FC Trenkwalder Admira

    Young Boys 1-0 Zimbru Chisinau

    Servette 2-0 Gandzasar Kapan

    Twente Enschede 1-1 FC Inter

    Maccabi Netanya 1-2 KuPS Kuopio

    Mura 0-0 CSKA Sofia

    Osijek 1-3 Kalmar FF

    Slovan Bratislava 1-1 Videoton FC Fehervar

    Hajduk Split 2-0 Skonto Riga

    Vojvodina 1-1 FK Suduva

    Siroki Brijeg 1-1 St Patricks
    Last edited by BroadwayBomber55; 07-24-12 at 01:20 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  6. #31
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round Draw: July 20, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    First Leg: July 31-August 1, 2012
    Second Leg: August 7-8, 2012

    Note: Away goals rule applies.
    http://www.uefa.com/uefaeuropaleague...d=1842549.html

    A pair of European Cup/UEFA Champions League winners enter the third qualifying round of the UEFA Champions League.

    1970 winners Feynoord Rotterdam and 1967 winners Celtic make their UCL campaigns.

    Champions Route
    NK Maribor (SVN)/FK Željezničar (BIH) v F91 Dudelange (LUX)/FC Salzburg (AUT)
    FC BATE Borisov (BLR)*/FK Vardar (MKD) v KS Skënderbeu (ALB)/Debreceni VSC (HUN)
    CFR 1907 Cluj (ROU) v FC Slovan Liberec (CZE)/FC Shakhter Karagandy (KAZ)
    RSC Anderlecht (BEL) v Shamrock Rovers FC (IRL)/FK Ekranas (LTU)
    FK Budućnost Podgorica (MNE)/WKS Śląsk Wroclaw (POL) v The New Saints FC (WAL)/Helsingsborgs IF (SWE)
    Ulisses FC (ARM)/FC Sheriff (MDA) v PFC Ludogorets Razgrad (BUL)/GNK Dinamo Zagreb (CRO)*
    Celtic FC (SCO) v HJK Helsinki (FIN)/KR Reykjavík (ISL)
    Molde FK (NOR)/FK Ventspils (LVA) v FC Flora Tallinn (EST)/FC Basel 1893 (SUI)*
    MŠK Žilina (SVK)/Hapoel Kiryat Shmona FC (ISR) v Neftçi PFK (AZE)/FC Zestafoni (GEO)
    AEL Limassol FC (CYP)/Linfield FC (NIR) v Valletta FC (MLT)/FK Partizan (SRB)

    League Route
    Fenerbahçe SK (TUR) v FC Vaslui (ROU)
    Motherwell FC (SCO) v Panathinaikos FC (GRE)
    FC Křbenhavn (DEN) v Club Brugge KV (BEL)
    FC Dynamo Kyiv (UKR) v Feyenoord (NED)
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  7. #32
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round Draw: July 20, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    First Leg: August 2, 2012
    Second Leg: August 9, 2012

    Note: Away goals rule applies.
    http://www.uefa.com/uefaeuropaleague...d=1842549.html

    A pair of three-time UEFA Cup/Europa League winners Italy's Inter Milan and England's Liverpool learn their fate in the third qualifying round.

    UEFA Europa League third qualifying round draw
    Athletic Club v NK Slaven Koprivnica (CRO)/Portadown FC (NIR)
    FC Anzhi Makhachkala (RUS)/Budapest Honvéd FC (HUN) v Lokomotiv Plovdiv 1936 (BUL)/Vitesse (NED)
    İnter Bakı PİK (AZE)/Asteras Tripolis FC (GRE) v CS Marítimo
    FC Rapid Bucureşti (ROU)/Myllykosken Pallo-47 (FIN) v sc Heerenveen (NED)
    Ruch Chorzów (POL)/FK Metalurg Skopje (MKD) v FC Metalurgi Rustavi (GEO)/FC Viktoria Plzeň (CZE)
    AC Horsens (DEN) v FC Dacia Chisinau (MDA)/IF Elfsborg (SWE)
    APOEL FC (CYP)/FK Senica (SVK) v KF Tirana (ALB)/Aalesunds FK (NOR)
    FC Internazionale Milano v HNK Hajduk Split (CRO)/Skonto FC (LVA)
    FK Vojvodina (SRB)/FK Sūduva (LTU) v SK Rapid Wien (AUT)
    KRC Genk v FC Milsami Orhei (MDA)/FC Aktobe (KAZ)
    NK Olimpija Ljubljana (SVN)/Tromsř IL (NOR) v FC Metalurh Donetsk (UKR)/FK Čelik Nikšić (MNE)
    FC Twente (NED)/FC Inter Turku (FIN) v FK Mladá Boleslav (CZE)/Thór Akureyri (ISL)
    Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (ISR)/FC Shirak (ARM) v PAOK FC
    AGF Ĺrhus (DEN)/FC Dila Gori (GEO) v FC Levadia Tallinn (EST)/Anorthosis Famagusta FC (CYP)
    ŠK Slovan Bratislava (SVK)/Videoton FC (HUN) v FC Differdange 03 (LUX)/KAA Gent (BEL)
    AIK Solna (SWE)/FH Hafnarfjördur (ISL) v Xäzär Länkäran FK (AZE)/KKS Lech Poznań (POL)
    Eskişehirspor (TUR)/Saint Johnstone FC (SCO) v Olympique de Marseille (FRA)
    FC Naftan Novopolotsk (BLR)/FK Crvena zvezda (SRB) v AC Omonia (CYP)
    PFC Levski Sofia (BUL)/FK Sarajevo (BIH) v JJK Jyväskylä (FIN)/FK Zeta (MNE)
    VMFD Žalgiris (LTU)/VfB Admira Wacker Mödling (AUT) v AC Sparta Praha (CZE)
    NK Osijek (CRO)/Kalmar FF (SWE) v BSC Young Boys (SUI)/FC Zimbru Chişinău (MDA)
    Dundee United FC (SCO) v FC Dinamo Moskva (RUS)
    FC Arsenal Kyiv (UKR) v ND Mura 05 (SVN)/PFC CSKA Sofia (BUL)
    Bursaspor (TUR) v Maccabi Netanya FC (ISR)/KuPS Kuopio (FIN)
    FC Steaua Bucureşti (ROU) v FC Spartak Trnava (SVK)/Sligo Rovers FC (IRL)
    FK Renova (MKD)/FC Gomel (BLR) v Liverpool FC (ENG)
    FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/SV Ried (AUT) v SK Liepājas Metalurgs (LVA)/Legia Warszawa (POL)
    NK Široki Brijeg (BIH)/Saint Patrick's Athletic FC (IRL) v Hannover 96 (GER
    Servette FC (SUI)/FC Gandzasar Kapan (ARM) v Rosenborg BK (NOR)/FC Ordabasy Shymkent (KAZ)
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  8. #33
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    Second Leg Fixtures: July 24-25, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    24 July 2012
    Shakhter 15:00 Liberec
    Referee: Kenn Hansen (DEN) – Stadium: Shakhter, Karagandy (KAZ)
    - First Leg FT Scores: Liberec 1-0 Shakhter Karaganda

    Ventspils 17:30 Molde
    Referee: Szymon Marciniak (POL) – Stadium: Ventspils Olimpiskais Centrs, Ventspils (LVA)
    - First Leg FT Scores: Molde 3-0 FK Ventspils

    Salzburg 18:00 Dudelange
    Referee: Pavle Radovanović (MNE) – Stadium: Stadion Salzburg, Salzburg (AUT)
    - First Leg FT Scores: F91 Dudelange 1-0 SV Salzburg

    H. Kiryat Shmona 18:30 Žilina
    Referee: Serhiy Boiko (UKR) – Stadium: Itztadion Kiryat Eliezer, Haifa (ISR)
    - First Leg FT Scores: MSK Zilina 1-0 Hapoel Kiryat Shmona

    Ekranas 19:00 Shamrock Rovers
    Referee: Slavko Vinčić (SVN) – Stadium: Aukštaitija, Panevezys (LTU)
    - First Leg FT Scores: Shamrock 0-0 FK Ekranas

    Zestafoni 19:00 Neftçi
    Referee: Artyom Kuchin (KAZ) – Stadium: David Abashidze, Zestaponi (GEO)
    - First Leg FT Scores: Neftchi 3-0 FC Zestafoni

    Sheriff 19:00 Ulisses
    Referee: Vlado Glodjović (SRB) – Stadium: Stadionul Sheriff, Tiraspol (MDA)
    - First Leg FT Scores: Uliss Yerevan 0-1 Sheriff Tiraspol

    Basel 20:00 Flora
    Referee: Artur Soares (POR) – Stadium: St. Jakob-Park, Basel (SUI)
    - First Leg FT Scores: FC Flora Tallin 0-2 FC Basel

    Debrecen 20:30 Skënderbeu
    Referee: Kristo Tohver (EST) – Stadium: Sóstói út, Nyiregyhaza (HUN)
    - First Leg FT Scores: Skenderbeu 1-0 Debrecen

    Partizan 20:45 Valletta
    Referee: Anastasios Sidiropoulos (GRE) – Stadium: FK Partizan, Belgrade (SRB)
    - First Leg FT Scores: Valletta 1-4 Partizan Belgrade

    Željezničar 21:00 Maribor
    Referee: Danny Makkelie (NED) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
    - First Leg FT Scores: NK Maribor 4-1 Zeljeznicar Sarajevo

    KR 21:15 HJK
    Referee: Steven McLean (SCO) – Stadium: KR-völlur, Reykjavik (ISL)
    - First Leg FT Scores: HJK Helsinki 7-0 KR Reykjavik

    25 July 2012
    Helsingborg 19:15 TNS
    Referee: Alain Bieri (SUI) – Stadium: Olympia, Helsingborg (SWE)
    - First Leg FT Scores: T.N.S. 0-0 Helsingborg

    Vardar 20:00 BATE
    Referee: Paolo Valeri (ITA) – Stadium: National Arena Filip II Macedonian, Skopje (MKD)
    - First Leg FT Scores: BATE Borisov 3-2 Vardar

    Linfield 20:45 AEL
    Referee: Martin Strömbergsson (SWE) – Stadium: Windsor Park, Belfast (NIR)
    - First Leg FT Scores: AEL 3-0 Linfield

    Dinamo Zagreb 20:45 Ludogorets
    Referee: Felix Zwayer (GER) – Stadium: Stadion Maksimir, Zagreb (CRO)
    - First Leg FT Scores: Ludogorets Razgrad 1-1 Dinamo Zagreb

    Śląsk 20:45 Budućnost Podgorica
    Referee: Michael Oliver (ENG) – Stadium: Municipal Stadium Wroclaw, Wroclaw (POL)
    - First Leg FT Scores: Buducnost Podgorica 0-2 Slask Wroclaw
    Last edited by BroadwayBomber55; 07-24-12 at 01:35 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  9. #34
    NYYF Triple Crown


    Join Date
    May 2005
    Location
    Nassau County

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    The shock today was Salzburg 4:3 F91 Dudelange with the latter club, the champions of Luxembourg, advancing on away goals with a 4:4 aggregate. Salzburg's club coefficient for 2007-2008 through 2011-2012 was more than ten times F91 Dudelange's coefficient.

  10. #35
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    Second Leg FT Scores: July 24, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Shakhter Karaganda 1-1 aet Liberec
    - Slovan Liberec won 2–1 on aggregate.

    FK Ventspils 1-1 Molde
    - Molde won 4–1 on aggregate.

    SV Salzburg 4-3 F91 Dudelange
    - Aggregate tied 4-4. F91 Dudelange advanced via away goals rule (+3 away goal differential, 3-0).

    Hapoel Kiryat Shmona 2-0 MSK Zilina
    - Ironi Kiryat Shmona won 2–1 on aggregate.

    FC Zestafoni 2-2 Neftchi
    - Neftchi Baku won 5–2 on aggregate.

    FK Ekranas 2-1 Shamrock
    - Ekranas won 2–1 on aggregate.

    Sheriff Tiraspol 1-0 Uliss Yerevan
    - Sheriff Tiraspol won 2–0 on aggregate.

    FC Basel 3-0 FC Flora Tallin
    - Basel won 5–0 on aggregate.

    Debrecen 3-0 Skenderbeu
    - Debrecen won 3–1 on aggregate.

    Partizan Belgrade 3-1 Valletta
    - Partizan won 7–2 on aggregate.

    Zeljeznicar Sarajevo 1-2 NK Maribor
    - Maribor won 6–2 on aggregate.

    KR Reykjavik 1-2 HJK Helsinki
    - HJK won 9–1 on aggregate.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  11. #36
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    Second Leg FT Scores: July 25, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Helsingborg 3-0 T.N.S.
    - Helsingborg won 3–0 on aggregate.

    Vardar 0-0 BATE Borisov
    - BATE Borisov won 3–2 on aggregate.

    Dinamo Zagreb 3-2 aet Ludogorets Razgrad
    - Dinamo Zagreb won 4–3 on aggregate.

    Linfield 0-0 AEL
    - AEL Limassol won 3–0 on aggregate.

    Slask Wroclaw 0-1 Buducnost Podgorica
    - Śląsk Wrocław won 2–1 on aggregate.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  12. #37
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round Matchups

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Champions Route
    NK Maribor (SVN) v F91 Dudelange (LUX)
    FC BATE Borisov (BLR) v Debreceni VSC (HUN)
    CFR 1907 Cluj (ROU) v FC Slovan Liberec (CZE)
    RSC Anderlecht (BEL) v FK Ekranas (LTU)
    WKS Śląsk Wroclaw (POL) v Helsingsborgs IF (SWE)
    FC Sheriff (MDA) v GNK Dinamo Zagreb (CRO)*
    Celtic FC (SCO) v HJK Helsinki (FIN)
    Molde FK (NOR) v FC Basel 1893 (SUI)*
    Hapoel Kiryat Shmona FC (ISR) v Neftçi PFK (AZE)
    AEL Limassol FC (CYP) v FK Partizan (SRB)

    League Route
    Fenerbahçe SK (TUR) v FC Vaslui (ROU)
    Motherwell FC (SCO) v Panathinaikos FC (GRE)
    FC Křbenhavn (DEN) v Club Brugge KV (BEL)
    FC Dynamo Kyiv (UKR) v Feyenoord (NED)

    Notes:
    - Winners advance to the UCL play-off round.
    - Losers advance to the UEFA Europa League play-off round.
    - Away goals rule applies.
    - First Leg: July 31-August 1, 2012; Second Leg: August 7-8, 2012
    Last edited by BroadwayBomber55; 07-29-12 at 12:28 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  13. #38
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    Second Leg Fixtures: July 26, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    26 July 2012

    Shirak 15:30 Bnei Yehuda
    Referee: Ilias Spathas (GRE) – Stadium: Gyumri City, Gyumri (ARM)
    - First Leg FT Scores: Bnei Yehuda 2–0 Shirak

    Ordabasy 16:00 Rosenborg
    Referee: Rene Eisner (AUT) – Stadium: Tsentralniy, Almaty (KAZ)
    - First Leg FT Scores: Rosenborg 2–2 Ordabasy

    Dila 16:00 AGF
    Referee: Stephan Studer (SUI) – Stadium: Mikheil Meskhi, Tbilisi (GEO)
    - First Leg FT Scores: AGF 1–2 Dila Gori

    Metalurg Skopje 17:00 Ruch
    Referee: Richard Trutz (SVK) – Stadium: Bashkimi Stadium, Kumanovo (MKD)
    - First Leg FT Scores: Ruch Chorzów 3–1 Metalurg Skopje

    Gandzasar 17:00 Servette
    Referee: Eiko Saar (EST) – Stadium: Yerevan Republican Stadium after Vazgen Sargsyan, Yerevan (ARM)
    - First Leg FT Scores: Servette 2–0 Gandzasar

    Čelik Nikšić 17:30 Metalurh Donetsk
    Referee: Eli Hacmon (ISR) – Stadium: Gradski, Niksic (MNE)
    - First Leg FT Scores: Metalurh Donetsk 7–0 Čelik Nikšić

    KuPS 17:30 M. Netanya
    Referee: Marios Panayi (CYP) – Stadium: Kuopion Keskuskenttä, Kuopio (FIN)
    - First Leg FT Scores: Maccabi Netanya 1–2 KuPS

    Aktobe 18:00 Milsami
    Referee: Alexander Kostadinov (BUL) – Stadium: Tsentralniy, Aktobe (KAZ)
    - First Leg FT Scores: Milsami Orhei 4–2 Aktobe

    Gomel 18:00 Renova
    Referee: Jérome Efong Nzolo (BEL) – Stadium: Tsentralny, Gomel (BLR)
    - First Leg FT Scores: Renova 0–2 Gomel

    Inter Turku 18:00 Twente
    Referee: Ivan Bebek (CRO) – Stadium: Turku Stadium, Turku (FIN)
    - First Leg FT Scores: Twente 1–1 Inter Turku

    Elfsborg 18:00 Dacia
    Referee: Andrea De Marco (ITA) – Stadium: Borĺs Arena, Boras (SWE)
    - First Leg FT Scores: Dacia Chişinău 1–0 Elfsborg

    Honvéd 18:30 Anzhi
    Referee: Luca Banti (ITA) – Stadium: József Bozsik, Budapest (HUN)
    - First Leg FT Scores: Anzhi Makhachkala 1–0 Honvéd

    MYPA 18:30 Rapid Bucureşti
    Referee: Dimitar Meckarovski (MKD) – Stadium: Saviniemi Football Stadium, Myllykoski (FIN)
    - First Leg FT Scores: Rapid București 3–1 MYPA

    Sūduva 18:30 Vojvodina
    Referee: Oliver Drachta (AUT) – Stadium: Stadium of Marijampole football club, Marijampole (LTU)
    - First Leg FT Scores: Vojvodina 1–1 Sūduva Marijampolė

    Aalesund 19:00 Tirana
    Referee: Arnold Hunter (NIR) – Stadium: Aalesund Stadion, Aalesund (NOR)
    - First Leg FT Scores: Tirana 1–1 Aalesund

    CSKA Sofia 19:00 Mura
    Referee: Hannes Kaasik (EST) – Stadium: Natsionalen Stadion Vasil Levski, Sofia (BUL)
    - First Leg FT Scores: Mura 05 0–0 CSKA Sofia

    Asteras 19:00 İnter Bakı
    Referee: Lars Christoffersen (DEN) – Stadium: Asteras Tripolis, Tripoli Arkadia (GRE)
    - First Leg FT Scores: Inter Baku 1–1 Asteras Tripolis

    Kalmar 19:00 Osijek
    Referee: Menashe Masiah (ISR) – Stadium: Guldfageln Arena, Kalmar (SWE)
    - First Leg FT Scores: Osijek 1–3 Kalmar FF

    Anorthosis 19:00 Levadia
    Referee: Yevhen Aranovskiy (UKR) – Stadium: Antonis Papadopoulos, Larnaca (CYP)
    - First Leg FT Scores: Levadia Tallinn 1–3 Anorthosis

    Tromsř 19:00 Olimpija Ljubljana
    Referee: Robert Malek (POL) – Stadium: Alfheim, Tromso (NOR)
    - First Leg FT Scores: Olimpija Ljubljana 0–0 Tromsř

    Ried 19:00 Shakhtyor
    Referee: Michael Lerjeus (SWE) – Stadium: Fill Metallbau Stadion, Ried-innkreis (AUT)
    - First Leg FT Scores: Shakhtyor Salihorsk 1–1 Ried

    Zimbru 19:15 Young Boys
    Referee: Kevin Blom (NED) – Stadium: Zimbru, Chisinau (MDA)
    - First Leg FT Scores: Young Boys 1–0 Zimbru Chişinău

    Gent 19:30 Differdange
    Referee: Vadims Direktorenko (LVA) – Stadium: Jules Ottenstadion, Gent (BEL)
    - First Leg FT Scores: Differdange 03 0–1 Gent

    Senica 19:30 APOEL
    Referee: Alexandru Dan Tudor (ROU) – Stadium: FK Senica, Senica (SVK)
    - First Leg FT Scores: APOEL 2–0 Senica

    Plzeň 20:00 Metalurgi Rustavi
    Referee: Espen Berntsen (NOR) – Stadium: Stadion města Plzně, Plzen (CZE)
    - First Leg FT Scores: Metalurgi Rustavi 1–3 Viktoria Plzeň

    Sligo 20:00 Spartak Trnava
    Referee: Maksim Layushkin (RUS) – Stadium: The Showgrounds, Sligo (IRL)
    - First Leg FT Scores: Spartak Trnava 3–1 Sligo Rovers

    Vitesse 20:00 Lokomotiv Plovdiv
    Referee: Michael Koukoulakis (GRE) – Stadium: Gelredome, Arnhem (NED)
    - First Leg FT Scores: Lokomotiv Plovdiv 4–4 Vitesse

    Zeta 20:00 JJK
    Referee: Matej Jug (SVN) – Stadium: Stadion Podgorica, Podgorica (MNE)
    - First Leg FT Scores: JJK 3–2 Zeta

    Lech 20:00 Xäzär Länkäran
    Referee: Stanislav Todorov (BUL) – Stadium: Municipal Stadium Poznan, Poznan (POL)
    - First Leg FT Scores: Khazar Lankaran 1–1 Lech Poznań

    Skonto 20:30 Hajduk Split
    Referee: Libor Kovařik (CZE) – Stadium: Skonto Stadions, Riga (LVA)
    - First Leg FT Scores: Hajduk Split 2–0 Skonto

    Crvena zvezda 20:30 Naftan
    Referee: Said Ennjimi (FRA) – Stadium: Stadion FK Crvena zvezda, Belgrade (SRB)
    - First Leg FT Scores: Naftan Novopolotsk 3–4 Red Star Belgrade

    Legia 20:30 Liepājas Metalurgs
    Referee: Joăo Capela (POR) – Stadium: Stadion Wojska Polskiego im., Warsaw (POL)
    - First Leg FT Scores: Liepājas Metalurgs 2–2 Legia Warsaw

    Videoton 20:30 Slovan Bratislava
    Referee: Antony Gautier (FRA) – Stadium: Sóstói, Szekesfehervar (HUN)
    - First Leg FT Scores: Slovan Bratislava 1–1 Videoton

    St Patrick's 20:45 Široki Brijeg
    Referee: Deniz Aytekin (GER) – Stadium: Richmond Park, Dublin (IRL)
    - First Leg FT Scores: Široki Brijeg 1–1 St. Patrick's Athletic

    St Johnstone 20:45 Eskişehirspor
    Referee: Serge Gumienny (BEL) – Stadium: McDiarmid Park, Perth (SCO)
    - First Leg FT Scores: Eskişehirspor 2–0 St. Johnstone

    Portadown 20:45 Slaven Koprivnica
    Referee: Ján Valášek (SVK) – Stadium: Shamrock Park, Portadown (NIR)
    - First Leg FT Scores: Slaven Belupo 6–0 Portadown

    Sarajevo 21:00 Levski
    Referee: Cristian Balaj (ROU) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
    - First Leg FT Scores: Levski Sofia 1–0 Sarajevo

    Admira 21:05 Žalgiris
    Referee: Leontios Trattou (CYP) – Stadium: Bundesstadion Südstadt, Maria Enzersdorf (AUT)
    - First Leg FT Scores: Žalgiris Vilnius 1–1 Admira Wacker Mödling

    Thór 21:15 Mladá Boleslav
    Referee: Gediminas Mažeika (LTU) – Stadium: Thorsvöllur, Akureyri (ISL)
    - First Leg FT Scores: Mladá Boleslav 3–0 Ţór Akureyri

    FH 21:15 AIK
    Referee: Simon Lee Evans (WAL) – Stadium: Kaplakrikavöllur, Hafnarfjördur (ISL)
    - First Leg FT Scores: AIK 1–1 FH
    Last edited by BroadwayBomber55; 07-30-12 at 01:51 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  14. #39
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Second Qualifying Round

    Second Leg FT Scores: July 26, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Shirak 0–1 Bnei Yehuda
    - Bnei Yehuda won 3–0 on aggregate.

    Ordabasy 1–2 Rosenborg
    - Rosenborg won 4–3 on aggregate.

    Dila Gori 3–1 AGF
    - Dila Gori won 5–2 on aggregate.

    Gandzasar 1-3 Servette
    - Servette won 5–1 on aggregate.

    Metalurg Skopje 0–3 Ruch Chorzów
    - Ruch won 6–1 on aggregate.

    Čelik Nikšić 2–4 Metalurh Donetsk
    - Metalurh won 11–2 on aggregate.

    KuPS 0–1 Maccabi Netanya
    - 2–2 on aggregate. KuPS advanced via away goals rule (+1 away goal differential, 2-1).

    Gomel 0–1 Renova
    - Gomel won 2–1 on aggregate.

    Aktobe 3–0 Milsami Orhei
    - Aktobe won 5–4 on aggregate.

    Inter Turku 0–5 Twente
    - Twente won 6–1 on aggregate.

    Elfsborg 2–0 Dacia Chişinău
    - Elfsborg won 2–1 on aggregate.

    Sūduva Marijampolė 0–4 Vojvodina
    - Vojvodina won 5–1 on aggregate.

    MYPA 0–2 Rapid București
    - Rapid won 5–1 on aggregate.

    Honvéd 0–4 Anzhi Makhachkala
    - Anzhi won 5–0 on aggregate.

    Aalesund 5–0 Tirana
    - Aalesund won 6–1 on aggregate.

    Anorthosis 3–0 Levadia Tallinn
    - Anorthosis won 6–1 on aggregate.

    Kalmar FF 3–0 Osijek
    - Kalmar won 6–1 on aggregate.

    CSKA Sofia 1–1 Mura 05
    - 1–1 on aggregate. Mura 05 advanced via away goals rule (+1 away goal differential, 1-0).

    Asteras Tripolis 1–1 aet (4-2p) Inter Baku
    - 2–2 on aggregate. 1-1 on away goals aggregate. Asteras Tripolis won 4–2 on penalties.

    Ried 0–0 Shakhtyor Salihorsk
    - 1–1 on aggregate. Ried advanced via away goals rule (+1 away goal differential, 1-0).

    Tromsř 1–0 aet Olimpija Ljubljana
    - Tromsř won 1–0 on aggregate.

    Zimbru Chişinău 1–0 aet (1-4p) Young Boys
    - 1–1 on aggregate. 0-0 on away goals aggregate. Young Boys won 4–1 on penalties.

    Gent 3–2 Differdange 03
    - Gent won 4–2 on aggregate.

    Senica 0–1 APOEL
    - APOEL won 3–0 on aggregate.

    Lech Poznań 1–0 Khazar Lankaran
    - Lech Poznań won 2–1 on aggregate.

    Zeta 1-0 JJK
    - 3–3 on aggregate. Zeta advanced via away goals rule (+2 away goal differential, 2-0).

    Vitesse 3–1 Lokomotiv Plovdiv
    - Vitesse won 7–5 on aggregate.

    Viktoria Plzeň 2–0 Metalurgi Rustavi
    - Viktoria Plzeň won 5–1 on aggregate.

    Sligo Rovers 1–1 Spartak Trnava
    - Spartak Trnava won 4–2 on aggregate.

    Skonto 1–0 Hajduk Split
    - Hajduk Split won 2–1 on aggregate.

    Red Star Belgrade 3–3 Naftan Novopolotsk
    - Red Star Belgrade won 7–6 on aggregate.

    Videoton 0–0 Slovan Bratislava
    - 1–1 on aggregate. Videoton advanced via away goals (+1 away goal differential, 1-0).

    Legia Warsaw 5–1 Liepājas Metalurgs
    - Legia Warsaw won 7–3 on aggregate.

    St. Johnstone 1–1 Eskişehirspor
    - Eskişehirspor won 3–1 on aggregate.

    Portadown 2–4 Slaven Belupo
    - Slaven Belupo won 10–2 on aggregate.

    St. Patrick's Athletic 2–1 aet Široki Brijeg
    - St Patrick's Athletic won 3–2 on aggregate.

    Sarajevo 3–1 Levski Sofia
    - Sarajevo won 3–2 on aggregate.

    Admira Wacker Mödling 5–1 Žalgiris Vilnius
    - Admira Wacker Mödling won 6–2 on aggregate.

    FH 0–1 AIK
    - AIK won 2–1 on aggregate.

    Ţór Akureyri 0–1 Mladá Boleslav
    - Mladá Boleslav won 4–0 on aggregate.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  15. #40
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round Matchups

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Athletic Club (ESP) v NK Slaven Koprivnica (CRO)
    FC Anzhi Makhachkala (RUS) v Vitesse (NED)
    Asteras Tripolis FC (GRE) v CS Marítimo (POR)
    FC Rapid Bucureşti (ROU) v sc Heerenveen (NED)
    Ruch Chorzów (POL) v FC Viktoria Plzeň (CZE)
    AC Horsens (DEN) v IF Elfsborg (SWE)
    APOEL FC (CYP) v Aalesunds FK (NOR)
    FC Internazionale Milano v HNK Hajduk Split (CRO)
    FK Vojvodina (SRB) v SK Rapid Wien (AUT)
    KRC Genk v FC Aktobe (KAZ)
    Tromsř IL (NOR) v FC Metalurh Donetsk (UKR)
    FC Twente (NED) v FK Mladá Boleslav (CZE)
    Bnei Yehuda Tel-Aviv FC (ISR) v PAOK FC
    FC Dila Gori (GEO) v Anorthosis Famagusta FC (CYP)
    Videoton FC (HUN) v KAA Gent (BEL)
    AIK Solna (SWE) v KKS Lech Poznań (POL)
    Eskişehirspor (TUR) v Olympique de Marseille (FRA)
    FK Crvena zvezda (SRB) v AC Omonia (CYP)
    FK Sarajevo (BIH) v FK Zeta (MNE)
    VfB Admira Wacker Mödling (AUT) v AC Sparta Praha (CZE)
    Kalmar FF (SWE) v BSC Young Boys (SUI)
    Dundee United FC (SCO) v FC Dinamo Moskva (RUS)
    FC Arsenal Kyiv (UKR) v ND Mura 05 (SVN)
    Bursaspor (TUR) v KuPS Kuopio (FIN)
    FC Steaua Bucureşti (ROU) v FC Spartak Trnava (SVK)
    FC Gomel (BLR) v Liverpool FC (ENG)
    SV Ried (AUT) v Legia Warszawa (POL)
    Saint Patrick's Athletic FC (IRL) v Hannover 96 (GER
    Servette FC (SUI) v Rosenborg BK (NOR)

    Notes:
    - Away goals rule applies.
    - First Leg: August 2, 2012; Second Leg: August 9, 2012
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  16. #41
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    First Leg Fixtures: July 31-August 1, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Two former European Cup champions enter the Third Qualifying Round as Celtic and Feyenoord Rotterdam try to enter the UEFA Champions League group stages.

    Also in the third qualifying round is Motherwell as they replaced Rangers when they had financial problems.

    31 July 2012
    More »
    Dynamo Kyiv
    19.00
    Feyenoord
    Referee: Andre Marriner (ENG) – Stadium: Olympic Stadium, Kyiv (UKR)
    More »
    Motherwell
    20.45
    Panathinaikos
    Referee: Pol van Boekel (NED) – Stadium: Fir Park, Motherwell (SCO)
    1 August 2012
    More »
    BATE
    18.00
    Debrecen
    Referee: Sascha Kever (SUI) – Stadium: Gorodskoi Stadion, Borisov (BLR)
    More »
    H. Kiryat Shmona
    18.30
    Neftçi
    Referee: Alan Kelly (IRL) – Stadium: Itztadion Kiryat Eliezer, Haifa (ISR)
    More »
    Sheriff
    19.00
    Dinamo Zagreb
    Referee: Lee Probert (ENG) – Stadium: Stadionul Sheriff, Tiraspol (MDA)
    More »
    Molde
    19.00
    Basel
    Referee: Fredy Fautrel (FRA) – Stadium: Molde Stadion, Molde (NOR)
    More »
    AEL
    19.45
    Partizan
    Referee: Stanislav Todorov (BUL) – Stadium: Antonis Papadopoulos, Larnaca (CYP)
    More »
    Křbenhavn
    20.00
    Club Brugge
    Referee: Ovidiu Alin Hategan (ROU) – Stadium: Parken, Copenhagen (DEN)
    More »
    Maribor
    20.00
    Dudelange
    Referee: Aleksei Nikolaev (RUS) – Stadium: Stadion Ljudski vrt, Maribor (SVN)
    More »
    Anderlecht
    20.00
    Ekranas
    Referee: Kristinn Jakobsson (ISL) – Stadium: Constant Vanden Stock Stadium, Brussels (BEL)
    More »
    Śląsk
    20.45
    Helsingborg
    Referee: Ivan Bebek (CRO) – Stadium: Municipal Stadium Wroclaw, Wroclaw (POL)
    More »
    CFR Cluj
    20.45
    Liberec
    Referee: Bülent Yıldırım (TUR) – Stadium: Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca (ROU)
    More »
    Celtic
    20.45
    HJK
    Referee: Miroslav Zelinka (CZE) – Stadium: Celtic Park, Glasgow (SCO)
    More »
    Fenerbahçe
    20.45
    Vaslui
    Referee: Antonio Mateu Lahoz (ESP) – Stadium: Şükrü Saracoğlu, Istanbul (TUR)
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  17. #42
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    First Leg FT Scores: July 31, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Dynamo Kiev 2-1 Feyenoord Rotterdam

    Motherwell 0-2 Panathinaikos
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-08-12 at 02:45 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  18. #43
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    First Leg FT Scores: August 1, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    BATE Borisov 1-1 Debrecen

    Hapoel Kiryat Shmona 4-0 Neftchi

    Molde 0-1 FC Basel

    Sheriff Tiraspol 0-1 Dinamo Zagreb

    AEL 1-0 Partizan Belgrade

    Anderlecht 5-0 FK Ekranas

    FC Copenhagen 0-0 Club Brugge

    NK Maribor 4-1 F91 Dudelange

    Celtic 2-1 HJK Helsinki

    CFR Cluj-Napoca 1-0 Liberec

    Fenerbahce 1-1 FC Vaslui

    Slask Wroclaw 0-3 Helsingborg
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-08-12 at 03:01 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  19. #44
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    First Leg Fixtures: August 2, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    2 August 2012
    More »
    Anzhi
    17.00
    Vitesse
    Referee: Ruddy Buquet (FRA) – Stadium: Saturn, Ramenskoye (RUS)
    More »
    KuPS
    17.30
    Bursaspor
    Referee: Sébastien Delferiere (BEL) – Stadium: Kuopion Keskuskenttä, Kuopio (FIN)
    More »
    Arsenal Kyiv
    18.00
    Mura
    Referee: Antti Munukka (FIN) – Stadium: Stadion Dinamo im. Valeriy Lobanovskyi, Kyiv (UKR)
    More »
    Dila
    18.00
    Anorthosis
    Referee: Ken Henry Johnsen (NOR) – Stadium: Mikheil Meskhi, Tbilisi (GEO)
    More »
    Bnei Yehuda
    19.00
    PAOK
    Referee: Pavle Radovanović (MNE) – Stadium: Ramat-Gan Stadium, Ramat Gan (ISR)
    More »
    Ruch
    19.00
    Plzeň
    Referee: Antonio Damato (ITA) – Stadium: Ruch, Chorzow (POL)
    More »
    APOEL
    19.00
    Aalesund
    Referee: Emir Alecković (BIH) – Stadium: GSP Stadium, Nicosia (CYP)
    More »
    Tromsř
    19.00
    Metalurh Donetsk
    Referee: Steven McLean (SCO) – Stadium: Alfheim, Tromso (NOR)
    More »
    Kalmar
    19.00
    Young Boys
    Referee: Fernando Teixeira Vitienes (ESP) – Stadium: Guldfageln Arena, Kalmar (SWE)
    More »
    AIK
    19.00
    Lech
    Referee: Marco Fritz (GER) – Stadium: Rĺsundastadion, Solna (SWE)
    More »
    Ried
    19.00
    Legia
    Referee: Ante Vučemilović-Šimunović Jr. (CRO) – Stadium: Keine Sorgen Arena, Ried-innkreis (AUT)
    More »
    Heerenveen
    19.30
    Rapid Bucureşti
    Referee: Manuel De Sousa (POR) – Stadium: Abe Lenstra, Heerenveen (NED)
    More »
    Twente
    19.45
    Mladá Boleslav
    Referee: Kristo Tohver (EST) – Stadium: FC Twente Stadion, Enschede (NED)
    More »
    Steaua
    19.45
    Spartak Trnava
    Referee: Kevin Blom (NED) – Stadium: National Arena, Bucharest (ROU)
    More »
    Servette
    19.45
    Rosenborg
    Referee: Simon Lee Evans (WAL) – Stadium: Stade de Genčve, Geneva (SUI)
    More »
    Asteras
    20.00
    Marítimo
    Referee: Vlado Glodjović (SRB) – Stadium: Asteras Tripolis, Tripoli Arkadia (GRE)
    More »
    Gomel
    20.00
    Liverpool
    Referee: Ivan Kružliak (SVK) – Stadium: Tsentralny, Gomel (BLR)
    More »
    Genk
    20.00
    Aktobe
    Referee: Tony Asumaa (FIN) – Stadium: KRC Genk Arena, Genk (BEL)
    More »
    Horsens
    20.15
    Elfsborg
    Referee: Mark Courtney (NIR) – Stadium: Horsens Idrćtspark, Horsens (DEN)
    More »
    Crvena zvezda
    20.30
    Omonia
    Referee: Rene Eisner (AUT) – Stadium: Stadion FK Crvena zvezda, Belgrade (SRB)
    More »
    Videoton
    20.30
    Gent
    Referee: Paolo Silvio Mazzoleni (ITA) – Stadium: Sóstói, Szekesfehervar (HUN)
    More »
    Dundee United
    20.45
    Dinamo Moskva
    Referee: Marius Avram (ROU) – Stadium: Tannadice Park, Dundee (SCO)
    More »
    Eskişehirspor
    20.45
    Marseille
    Referee: Pawel Gil (POL) – Stadium: Atatürk, Eskisehir (TUR)
    More »
    St Patrick's
    20.45
    Hannover
    Referee: Tamás Bognar (HUN) – Stadium: Tallaght Stadium, Dublin (IRL)
    More »
    Hajduk Split
    20.45
    Internazionale
    Referee: Hüseyin Göçek (TUR) – Stadium: Hajduk, Split (CRO)
    More »
    Vojvodina
    21.00
    Rapid Wien
    Referee: Artyom Kuchin (KAZ) – Stadium: Karadjordje, Novi Sad (SRB)
    More »
    Athletic
    21.00
    Slaven Koprivnica
    Referee: Serhiy Boiko (UKR) – Stadium: San Mamés, Bilbao (ESP)
    More »
    Sarajevo
    21.00
    Zeta
    Referee: Anastassios Kakos (GRE) – Stadium: Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo (BIH)
    More »
    Admira
    21.05
    Sparta Praha
    Referee: Martin Hansson (SWE) – Stadium: Bundesstadion Südstadt, Maria Enzersdorf (AUT)
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  20. #45
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    First Leg FT Scores: August 2, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Anzhi Makhachkala 2-0 Vitesse Arnhem

    KuPS Kuopio 1-0 Bursaspor

    CSKA Kiev 3-0 Mura

    Dila Gori 0-1 Anorthosis Famagusta

    AIK 3-0 Lech Poznan

    Apoel Nicosia 2-1 Aalesund

    Bnei Yehuda 0-2 PAOK Salonika

    Kalmar FF 1-0 Young Boys

    Ruch Chorzow 0-2 Viktoria Plzen

    SV Josko Ried 2-1 Legia Warsaw

    Tromso 1-1 Metalurg Donetsk

    Heerenveen 4-0 Rapid Bucuresti

    Servette 1-1 Rosenborg

    Steaua Bucuresti 0-1 FC Spartak Trnava

    Twente Enschede 2-0 Mlada Boleslav

    Asteras Tripoli 1-1 Maritimo

    Gomel 0-1 Liverpool

    Racing Genk 2-1 Aktobe Lento

    AC Horsens 1-1 Elfsborg

    Crvena Zvezda 0-0 Omonia Nicosia

    Videoton FC Fehervar 1-0 KAA Gent

    Dundee United 2-2 Dinamo Moscow

    Eskisehirspor K 1-1 Marseille

    Hajduk Split 0-3 Internazionale

    St Patricks 0-3 Hannover 96

    Athletic Bilbao 3-1 Slaven Belupo Koprivnica

    FK Sarajevo 2-1 Zeta

    Vojvodina 2-1 Rapid Vienna

    FC Trenkwalder Admira 0-2 Sparta Prague
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-20-12 at 11:40 AM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  21. #46
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    Second Leg Fixtures: August 7-8, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    7 August 2012
    Feyenoord 20.00 Dynamo Kyiv
    Referee: Antony Gautier (FRA) – Stadium: Feijenoord Stadion, Rotterdam (NED)
    - First Leg FT Scores: Dynamo Kyiv 2–1 Feyenoord

    Debrecen 20.30 BATE
    Referee: Liran Liany (ISR) – Stadium: Sóstói út, Nyiregyhaza (HUN)
    - First Leg FT Scores: BATE Borisov 1–1 Debrecen

    8 August 2012
    Dudelange 17.00 Maribor
    Referee: Duarte Gomes (POR) – Stadium: Jos Nosbaum, Dudelange (LUX)
    - First Leg FT Scores: Maribor 4–1 F91 Dudelange

    Helsingborg 18.00 Śląsk
    Referee: Deniz Aytekin (GER) – Stadium: Olympia, Helsingborg (SWE)
    - First Leg FT Scores: Śląsk Wrocław 0–3 Helsingborg

    Neftçi 18.00 H. Kiryat Shmona
    Referee: Martin Strömbergsson (SWE) – Stadium: Dalga Stadium, Baku (AZE)
    - First Leg FT Scores: Ironi Kiryat Shmona 4–0 Neftchi Baku

    HJK 19.00 Celtic
    Referee: Robert Schörgenhofer (AUT) – Stadium: Finnair Stadium, Helsinki (FIN)
    - First Leg FT Scores: Celtic 2–1 HJK

    Liberec 19.00 CFR Cluj
    Referee: Serge Gumienny (BEL) – Stadium: U Nisy, Liberec (CZE)
    - First Leg FT Scores: CFR Cluj 1–0 Slovan Liberec

    Ekranas 19.00 Anderlecht
    Referee: Alon Yefet (ISR) – Stadium: Vetra, Vilnius (LTU)
    - First Leg FT Scores: Anderlecht 5–0 Ekranas

    Basel 20.00 Molde
    Referee: Vladislav Bezborodov (RUS) – Stadium: St. Jakob-Park, Basel (SUI)
    - First Leg FT Scores: Molde 0–1 Basel

    Vaslui 20.00 Fenerbahçe
    Referee: Sergei Karasev (RUS) – Stadium: Stadionul Ceahlăul, Piatra Neamt (ROU)
    - First Leg FT Scores: Fenerbahce 1-1 FC Vaslui

    Club Brugge 20.30 Křbenhavn
    Referee: Michael Koukoulakis (GRE) – Stadium: Jan Breydelstadion, Bruges (BEL)
    - First Leg FT Scores: FC Copenhagen 0-0 Club Brugge

    Panathinaikos 20.45 Motherwell
    Referee: Stephan Studer (SUI) – Stadium: OAKA Spiros Louis, Athens (GRE)
    - First Leg FT Scores: Motherwell 0-2 Panathinaikos

    Partizan 20.45 AEL
    Referee: Carlos Clos Gómez (ESP) – Stadium: FK Partizan, Belgrade (SRB)
    - First Leg FT Scores: AEL 1-0 Partizan Belgrade

    Dinamo Zagreb 20.45 Sheriff
    Referee: Leontios Trattou (CYP) – Stadium: Stadion Maksimir, Zagreb (CRO)
    - First Leg FT Scores: Sheriff Tiraspol 0-1 Dinamo Zagreb
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-11-12 at 03:21 AM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  22. #47
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    Second Leg FT Scores: August 7, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Feyenoord Rotterdam 0-1 Dynamo Kiev
    - Dynamo Kyiv wins 3–1 on aggregate.

    Debrecen 0-2 BATE Borisov
    - BATE Borisov wins 3–1 on aggregate.
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-20-12 at 12:17 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  23. #48
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Champions League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    Second Leg FT Scores: August 8, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    F91 Dudelange 0-1 NK Maribor
    - Maribor wins 5–1 on aggregate.

    Helsingborg 3-1 Slask Wroclaw
    - Helsingborg wins 6–1 on aggregate.

    Neftchi 2-2 Hapoel Kiryat Shmona
    - Ironi Kiryat Shmona wins 6–2 on aggregate.

    FK Ekranas 0-6 Anderlecht
    - Anderlecht wins 11–0 on aggregate.

    HJK Helsinki 0-2 Celtic
    - Celtic wins 4–1 on aggregate.

    Liberec 1-2 CFR Cluj-Napoca
    - CFR Cluj wins 3–1 on aggregate.

    FC Basel 1-1 Molde
    - Basel wins 2–1 on aggregate.

    FC Vaslui 1-4 Fenerbahce
    - Fenerbahçe wins 5–2 on aggregate.

    Club Brugge 2-3 FC Copenhagen
    - Copenhagen wins 3–2 on aggregate.

    Dinamo Zagreb 4-0 Sheriff Tiraspol
    - Dinamo Zagreb wins 5–0 on aggregate.

    Panathinaikos 3-0 Motherwell
    - Panathinaikos wins 5–0 on aggregate.

    Partizan Belgrade 0-1 AEL
    - AEL Limassol wins 2–0 on aggregate.
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-20-12 at 12:37 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  24. #49
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    Second Leg Fixtures: August 9, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    9 August 2012

    Omonia 18.00 Crvena zvezda
    Referee: Michael Lerjeus (SWE) – Stadium: GSP Stadium, Nicosia (CYP)
    - First Leg FT Scores: Crvena Zvezda 0-0 Omonia Nicosia

    Dinamo Moskva 18.00 Dundee United
    Referee: Stefan Johannesson (SWE) – Stadium: Arena Khimki, Moscow (RUS)
    - First Leg FT Scores: Dundee United 2-2 Dinamo Moscow

    Elfsborg 18.00 Horsens
    Referee: Bobby Madden (SCO) – Stadium: Borĺs Arena, Boras (SWE)
    - First Leg FT Scores: AC Horsens 1-1 Elfsborg

    Aktobe 18.00 Genk
    Referee: Cyril Zimmermann (SUI) – Stadium: Tsentralniy, Aktobe (KAZ)
    - First Leg FT Scores: Racing Genk 2-1 Aktobe Lento

    Slaven Koprivnica 18.45 Athletic
    Referee: Danny Makkelie (NED) – Stadium: Gradski stadion Koprivnica, Koprivnica (CRO)
    - First Leg FT Scores: Athletic Bilbao 3-1 Slaven Belupo Koprivnica

    Legia 19.00 Ried
    Referee: Eli Hacmon (ISR) – Stadium: Stadion Wojska Polskiego im., Warsaw (POL)
    - First Leg FT Scores: SV Josko Ried 2-1 Legia Warsaw

    Rosenborg 19.00 Servette
    Referee: Neil Doyle (IRL) – Stadium: Lerkendal Stadion, Trondheim (NOR)
    - First Leg FT Scores: Servette 1-1 Rosenborg

    Metalurh Donetsk 19.00 Tromsř
    Referee: Aleksei Kulbakov (BLR) – Stadium: Metallurh, Donetsk (UKR)
    - First Leg FT Scores: Tromso 1-1 Metalurg Donetsk

    Mladá Boleslav 19.00 Twente
    Referee: Maksim Layushkin (RUS) – Stadium: Mestský, Mlada Boleslav (CZE)
    - First Leg FT Scores: Twente Enschede 2-0 Mlada Boleslav

    Aalesund 19.00 APOEL
    Referee: Hannes Kaasik (EST) – Stadium: Aalesund Stadion, Aalesund (NOR)
    - First Leg FT Scores: Apoel Nicosia 2-1 Aalesund

    Anorthosis 19.00 Dila
    Referee: Mihaly Fabian (HUN) – Stadium: Antonis Papadopoulos, Larnaca (CYP)
    - First Leg FT Scores: Dila Gori 0-1 Anorthosis Famagusta

    Young Boys 19.30 Kalmar
    Referee: Halis Özkahya (TUR) – Stadium: Stade de Suisse, Berne (SUI)
    - First Leg FT Scores: Kalmar FF 1-0 Young Boys

    Spartak Trnava 19.30 Steaua
    Referee: Yevhen Aranovskiy (UKR) – Stadium: Antona Malatinského, Trnava (SVK)
    - First Leg FT Scores: Steaua Bucuresti 0-1 FC Spartak Trnava

    Gent 19.30 Videoton
    Referee: Szymon Marciniak (POL) – Stadium: Jules Ottenstadion, Gent (BEL)
    - First Leg FT Scores: Videoton FC Fehervar 1-0 KAA Gent

    Lech 20.00 AIK
    Referee: Libor Kovařik (CZE) – Stadium: Municipal Stadium Poznan, Poznan (POL)
    - First Leg FT Scores: AIK 3-0 Lech Poznan

    Zeta 20.00 Sarajevo
    Referee: Tommy Skjerven (NOR) – Stadium: Stadion Podgorica, Podgorica (MNE)
    - First Leg FT Scores: FK Sarajevo 2-1 Zeta

    Sparta Praha 20.00 Admira
    Referee: Luca Banti (ITA) – Stadium: Stadion Letná, Prague (CZE)
    - First Leg FT Scores: FC Trenkwalder Admira 0-2 Sparta Prague

    Mura 20.00 Arsenal Kyiv
    Referee: Oliver Drachta (AUT) – Stadium: Stadion Ljudski vrt, Maribor (SVN)
    - First Leg FT Scores: CSKA Kiev 3-0 Mura

    Vitesse 20.00 Anzhi
    Referee: Michael Oliver (ENG) – Stadium: Gelredome, Arnhem (NED)
    - First Leg FT Scores: Anzhi Makhachkala 2-0 Vitesse Arnhem

    Plzeň 20.00 Ruch
    Referee: Matej Jug (SVN) – Stadium: Stadion města Plzně, Plzen (CZE)
    - First Leg FT Scores: Ruch Chorzow 0-2 Viktoria Plzen

    PAOK 20.00 Bnei Yehuda
    Referee: Cristian Balaj (ROU) – Stadium: Stadio Toumba, Salonika (GRE)
    - First Leg FT Scores: Bnei Yehuda 0-2 PAOK Salonika

    Rapid Bucureşti 20.30 Heerenveen
    Referee: Felix Zwayer (GER) – Stadium: National Arena, Bucharest (ROU)
    - First Leg FT Scores: Heerenveen 4-0 Rapid Bucuresti

    Hannover 20.30 St Patrick's
    Referee: Anar Salmanov (AZE) – Stadium: Hannover Arena, Hannover (GER)
    - First Leg FT Scores: St Patricks 0-3 Hannover 96

    Bursaspor 20.30 KuPS
    Referee: Alexandru Dan Tudor (ROU) – Stadium: Bursa Atatürk, Bursa (TUR)
    - First Leg FT Scores: KuPS Kuopio 1-0 Bursaspor

    Marseille 20.45 Eskişehirspor
    Referee: Artur Soares (POR) – Stadium: Parsemain, Istres (FRA)
    - First Leg FT Scores: Eskisehirspor K 1-1 Marseille

    Internazionale 20.45 Hajduk Split
    Referee: Clément Turpin (FRA) – Stadium: Stadio Giuseppe Meazza, Milan (ITA)
    - First Leg FT Scores: Hajduk Split 0-3 Internazionale

    Marítimo 21.00 Asteras
    Referee: Paolo Valeri (ITA) – Stadium: Dos Barreiros, Funchal (POR)
    - First Leg FT Scores: Asteras Tripoli 1-1 Maritimo

    Liverpool 21.05 Gomel
    Referee: Kenn Hansen (DEN) – Stadium: Anfield, Liverpool (ENG)
    - First Leg FT Scores: Gomel 0-1 Liverpool

    Rapid Wien 21.05 Vojvodina
    Referee: Robert Malek (POL) – Stadium: Gerhard-Hanappi-Stadion, Vienna (AUT)
    - First Leg FT Scores: Vojvodina 2-1 Rapid Vienna
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-20-12 at 01:00 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

  25. #50
    Win or else BroadwayBomber55's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    SF-Oak-SJ Bay Area, California

    Re: 2012-13 UEFA Tournaments Football/Soccer Thread

    2012-13 UEFA Europa League

    Qualifying Stages

    Third Qualifying Round

    Second Leg FT Scores: August 9, 2012

    From UEFA.com, Sky Sports and ESPN Soccernet

    Note: Away goals rule applies.

    Aktobe Lento 1-2 Racing Genk
    - Genk wins 4–2 on aggregate.

    Dinamo Moscow 5-0 Dundee United
    - Dynamo Moscow wins 7–2 on aggregate.

    Elfsborg 2-3 AC Horsens
    - Horsens wins 4–3 on aggregate.

    Omonia Nicosia 0-0 aet (5-6p) Crvena Zvezda
    - 0–0 on aggregate. 0-0 on away goals aggregate. Red Star Belgrade wins 6-5 on penalties.

    Slaven Belupo Koprivnica 2-1 Athletic Bilbao
    - Athletic Bilbao wins 4–3 on aggregate.

    Aalesund 0-1 Apoel Nicosia
    - Apoel wins 3–1 on aggregate.

    Legia Warsaw 3-1 SV Josko Ried
    - Legia Warsaw wins 4–3 on aggregate.

    Metalurg Donetsk 0-1 Tromso
    - Tromsř won 2–1 on aggregate.

    Mlada Boleslav 0-2 Twente Enschede
    - Twente wins 4–0 on aggregate.

    Rosenborg 0-0 Servette
    - 1–1 on aggregate. Rosenborg advanced via away goals rule (+1 away goal differential, 1-0).

    FC Spartak Trnava 0-3 Steaua Bucuresti
    - Steaua București wins 3–1 on aggregate.

    KAA Gent 0-3 Videoton FC Fehervar
    - Videoton wins 4–0 on aggregate.

    Young Boys 3-0 Kalmar FF
    - Young Boys wins 3–1 on aggregate.

    Lech Poznan 1-0 AIK
    - AIK wins 3–1 on aggregate.

    Mura 0-2 CSKA Kiev
    - Mura 05 wins 3–2 on aggregate.

    PAOK Salonika 4-1 Bnei Yehuda
    - PAOK wins 6–1 on aggregate.

    Sparta Prague 2-2 FC Trenkwalder Admira
    - Sparta Prague wins 4–2 on aggregate.

    Viktoria Plzen 5-0 Ruch Chorzow
    - Viktoria Plzeň wins 7–0 on aggregate.

    Vitesse Arnhem 0-2 Anzhi Makhachkala
    - Anzhi Makhachkala wins 4–0 on aggregate.

    Zeta 1-0 FK Sarajevo
    - 2–2 on aggregate. Zeta advanced via away goals rule (+1 away goal differential, 1-0).

    Bursaspor 6-0 KuPS Kuopio
    - Bursaspor wins 6–1 on aggregate.

    Hannover 96 2-0 St Patricks
    - Hannover 96 wins 5–0 on aggregate.

    Rapid Bucuresti 1-0 Heerenveen
    - Heerenveen wins 4–1 on aggregate.

    Internazionale 0-2 Hajduk Split
    - Internazionale wins 3–2 on aggregate.

    Marseille 3-0 Eskisehirspor K
    - Marseille wins 4–1 on aggregate.

    Maritimo 0-0 Asteras Tripoli
    - 1–1 on aggregate. Marítimo advances via away goals rule (+1 away goal differential, 1-0).

    Liverpool 3-0 Gomel
    - Liverpool wins 4–0 on aggregate.

    Rapid Vienna 2-0 Vojvodina
    - Rapid Wien wins 3–2 on aggregate.
    Last edited by BroadwayBomber55; 08-21-12 at 01:35 PM.
    "Losing is not my enemy, fear of losing is my enemy." - Tennis champion Rafael Nadal

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

     

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts